Fort Boyard, Le Tresor de Pago Pago, Sur la piste de Xapatan

Zaczęty przez Showmag, Pn, 09 Mar 2006, 19:56:32

Showmag

Dostałem dzis maila dot. dawnych francuskich programów, które dzisiaj bezsprzecznie zaliczylisbysmy do reality shows i pomyslałem, że na forum brakuje tematu im poswięconego...

Mowa oczywiscie o "Fort Boyard", "Sur la piste de Xapatan" ("Wyprawa do Xapatan") oraz "Le Tresor de Pago Pago".
Były to swietne programy, lepsze od dzisiejszych "Barów" czy "Big Brotherów". Być może niektórzy z Was mieli okazję je oglądać...
Kilka lat temu były one emitowane w polskim kanale ATV, dostępnym w telewizjach kablowych...

Luxis

nawet niewiedziałem że był taki poslki kanał ATV... a gdzie on był dostepny? he?
ale cos mi mówi ta nazwa Fort Boyard, wydaje mi się że kiedys czytałem to i widziałem w internecie cos... :hmm:

Mau

Fort Boyard był cudny :)

pamietam ze kompletneinie znajac jezyka ogladalam - teraz juz nie pamietam na prancuskiej czy włoskiej tv. konkurencje, mimo ze powtarzalne - zawsze budziły emocje...
A ja najbardziej sie denerwowalam, ze nie rozumiem wskazówek Starca..

mi sie kojarzy ze popolsku leciało na polonia1 czy cus w tym stylu - ale to naprawde było daaawano temu...
Xapatana chyba nei widzialam, a pago-pago - gdzies dzwony biją ;)
radioactive. dalej zła

Showmag

Mau- programy leciały na ATV z polskim lektorem, oczywiscie na jakims kanale bylo mozna je zobaczyc w wersji oryginalnej lub dubbingowanej - nie pamiętam już, ale zdarzalo mi się sledzic ten program w innym języku :)

....a ten Starzec byl nie do przebicia :)
Co ciekawe, w którejs z zagranicznych edycji zastąpiono go... jakąs blondi... :|

Mau

mi chodziło o to ze ja toogladalam daaaawno temu (gdy mloda jeszcze bylam ;)) - ja wtedy wogole nie mialam polskiej tv :)
radioactive. dalej zła

Showmag

To tak dla przypomnienia, oto Fort Boyard:













Program byl niezwykle popularny - realizowany był w latach dziewięćdziesiątych i doczekał się nawet gry komputerowej:
https://gamekult.com/tout/jeux/fiches/J000000843_screenshots.html

Tutaj link do oficjalnej strony programu: https://fort-boyard.france2.fr
I jedno, większe foto: https://pageperso.aol.fr/julienponton/Kit%20graphique/images/Photos/g3.jpg

Luxis

ale super był ten program, sądząc po fotkach...  nie mogą zrobić kontunuacji?! wogóle o co tam chodziło? i czy to cos na morzu było wybudowane tylko na potrzeby tego programu? niech ktos zrobi kontunuacje i pusci w polskiej tv!!! :)


A swoja drogą na tej stronie oficjalnej Francuskiej tam sie pojawia często rok 2005... niewiem dlaczego, może to było robione w zeszłym roku?! :hmm: bo i w "credits" pisze rok 2005, i w innym menu też... więc niewiem.. a wy cos wiecie?! ;)

podmark

Cytat: "Łuki"nie mogą zrobić kontunuacji?! wogóle o co tam chodziło?

Widocznie się już nie opłaca - oglądalnosc spadała i pewnie nie chcieli całkowitej kaszany. Z tego co mi wiadomo to była tam grupa ludzi i w ciągu 80 minut (program realizowany był na żywo) musieli rozwiązac kilka zagadek. Oczywiscie zwycięzca był jeden.

Cytati czy to cos na morzu było wybudowane tylko na potrzeby tego programu? niech ktos zrobi kontunuacje i pusci w polskiej tv!!! :)

Nie - ten fort telewizja tylko kupiła na realizację programu i potem go chyba jeszcze odnajmowała kolejnym stacjom realizującym to widowisko. W Polsce było to emitowane na ATV , ale o tym już ktos wspominał...

Showmag

Dzis postaram się zamiescić zasady programu, cały problem w tym, że po tylu latach ciężko sobie wszystko dokładnie przypomnieć :)

Showmag

Francuska, oryginalna wersja "Fortu Boyard" powstawała w latach dziewięćdziesiątych w tytułowym Forcie Boyard. Fort był budowany przez kilkadziesiąt lat i miał bronić wybrzeża Francji. Pomysł narodził się już w roku 1666; budowlę ukończono w 1857. W roku 1990 obiekt kupiła francuska stacja telewizyjna, zamierzając realizować w nim nowe widowisko telewizyjne: "Fort Boyard".

"Fort Boyard" - zasady
W każdym odcinku występowała grupa uczestników, która razem walczyła o nagrodę pieniężną. Wszyscy za pomocą łodzi docierali do odciętego od swiata Fortu, zamieszkiwanego przez różne przedziwne postacie (Mędrzec, karły, siłacze... Ich zdjęcia można zobaczyć tutaj: https://archives.tva.ca/FortBoyard/archivage/album3.html)
W ciągu 40 minut zawodnicy musieli zdobyć okresloną liczbę KLUCZY oraz walczyć o WKAZóWKI. Klucze były wymagane do otworzenia bramy prowadzącej do SKARBCA; wskazówki z kolei naprowadzały na HASŁO, którego ułożenie na wielkiej płycie powodowało wysypywanie się ze skarbca złotych monet.

Aby otrzymać klucze i wskazówki, należało wykonywać przeróżne zadania - często podobne do tych z programu "Fear Factor".
Zazwyczaj każda konkurencja mogła być wykonywana przez jednego zawodnika. Większosć zadań toczyła się w zamkniętych celach Fortu Boyard. Uczestnik wchodził do celi i w tym momencie otrzymywał 2 minuty na wykonanie konkurencji i wydostanie się z pomieszczenia. Czas odmierzała klepsydra, a jeżeli zawodnikowi nie udało się wyjsć z celi na czas - pozostawał tam uwięziony do zakończenia pierwszego etapu gry.

Zadania bywały różne, należało w nich pokonać strach przed ciemnoscią, wodą, wysokoscią, wężami, skorpionami czy pająkami oraz wykazać się umiejętnoscią logicznego myslenia, siłą, ostrożnoscią i cierpliwoscią, np:
- w celu zdobycia klucza należało przejsć po kilkunastu obracających się cylindrach
- przedostać się przez sieć sznurów i siatek, które uniemożliwiały dotarcie do klucza
- przejsć przez długą, wąską, pnącą się ku górze przezroczystą tubę
- poszukiwać klucza w pojemnikach z przeróżnymi substancjami, szczurami, karaluchami, itp.
- przepłynąć przez kanał pełen wody
- zdobyć klucz poprzez przejscie po bardzo wąskim gzymsie; upadek z gzymsu równał się z pozostaniem w celi do zakończenia pierwszego etapu gry
- poszukiwać klucza w podwieszonych pod sufitem pojemnikach. Za każdym razem z pojemnika wysypywały się przeróżne swiństwa
- walczyć z przeciwnikiem w sali pełnej błota - zwycięzca mógł zabrać klucz
- zdobyć umieszczony wysoko klucz za pomocą pary strzemion: uczestnik musiał zaczepiać je o haki w suficie i w ten sposób przedostać się na drugą stronę sali
- wspinać się po murach Fortu
- wejsć do celi, w której z każdą sekundą obniżał się sufit. Uczestnik musiał otworzyć trzy zamki w skrzyni, aby wyjąć z niej klucz potrzebny do otwarcia skarbca. Klucze do skrzyni były podwieszone pod wciąż obniżającym się sufitem
- skoczyć na bungee
- i wiele, wiele innych

Klucz można także było zdobyć u Mędrca, zamieszkującego Wieżę Obserwacyjną (w wersji brytyjskiej był to Profesor, a w jeszcze innej - jakas zblazowana blondyna). Mędrzec zadawał jednemu z zawodników zagadkę, a za udzielenie poprawnej odpowiedzi wręczał klucz. W wypadku niepoprawnej odpowiedzi, klucz został wrzucany do morza, a inny zawodnik musiał po niego skoczyć z wysokosci 20 metrów.

Częsć konkurencji oczywiscie powarzała się w każdym odcinku; wraz z kolejnymi sezonami zaczęto wprowadzać nowe zadania. Po zdobyciu wszystkich kluczy i umiejscowieniu ich w zamkach bramy prowadzącej do skarbca, zawodnicy rozpoczynali grę o wskazówki, umożliwiające odgadnięcie hasła uwalniającego wysyp złotych monet. Trzeba tu zwrócić uwagę, że w chwilę po odczytaniu zdobytej wkazówki, zawsze ulegała ona samozniszczeniu.

Tuż przed finałem, dotychczas uwięzieni gracze byli uwalniani. Jeżeli uczestnicy wykonali wszystkie zadania, a wciąż nie znali hasła uwalniającego wysyp złotych monet, każdy z nich mógł się poswięcić wkładając rękę do pyska posągu tygrysa. Tam znajdowała się kolejna wskazówka, jednak po jej wyciągnięciu na ręce zawodnika zaciskiwały się kajdany. Taka osoba nie mogła dostać się do sali skarbów i pomagać pozostałym w wynoszeniu złotych monet. Uczestnicy sami decydowali, czy chcą kogokolwiek poswięcić sposród siebie.

Finał
Po przekręceniu wszystkich kluczy, brama do skarba podnosiła się, a tygrysy blokujące dostępu do złotych monet na dwie minuty były zaganiane do klatek.


Korzystając ze wskazówek, zawodnicy musieli jak najszybciej ułożyć na wielkiej planszy hasło główne. W tym celu należało stanąć na odpowiedniej literze. Jeżeli uczestników było za mało - na literze należało położyć kulę armatnią.


Gdy hasło zostało prawidłowo odgadnięte - ze skarbca zaczynały wysypywać się złote monety. Zawodnicy mogli wyniesć ich tyle, ile tylko zdołali. Musieli się jednak spieszyć, gdyż wraz z upłynięciem dwóch minut, kraty do skarbca zaczynały opadać, a tygrysy były wypuszczane z klatek. Na koniec podliczano główną wygraną, którą gracze dzielili między siebie.

Showmag

Zweryfikowałem wczesniejsze informacje i okazuje się, że "Fort Boyard" jest realizowany nieustannie od roku 1990 - czyli jest na antenie od 16 lat. "Fort Boyard" to jednoczesnie najpopularniejszy francuski format telewizyjny, jaki kiedykolwiek wyprodukowano. Program doczekał się lokalnych edycji w ponad 23 krajach (między innymi w Rosji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, na Ukrainie, w Szwecji, Grecji i Gruzji) na całym swiecie. W sumie zrealizowano ponad 1000 odcinków "Fortu Boyard", trwających po: 90, 75 lub 52 minuty.

W Polsce było go można oglądać od roku 1993, kiedy wystartował kanał ATV. Wyemitowano na pewno kilka edycji tego widowiska. Telewizja ATV zniknęła ostatecznie w roku 1999.

Luxis

Admin, a daj jeszcze infosy na czym polegały pozostałe programy z tego tematu.

Czyli ten program jest dalej emitowany, tak?!

A własnie przypomniałem sobie cos, otóż jakies 1,5 roku temu widziałem na jakiejs niemieckiej stacji (prawdopodobnie był to RTL) własnie taki program, gdzie ludzie byli gdzies zatrzymywani przez różnego typu pułapki, i to był własnie identyczny ten program co Fort Boyard. Tylko teraz nie pamiętam czy to były niemeickie edycje czy jakies tam powtórki, ale raczej mówili tam po niemiecku, więc były to niemieckie edycje. Zastanawia mnie, czy jest ten program jeszcze emitowany, jesli tak, to kiedy i gdzie?! :hmm: Oglądałem go też chyba kiedys po francusku...

Showmag

Inoformacje o pozostałych programach również się tu znajdą, cierpliwosci... :)

Luxis

a Admin, odpisz na inne moje pytania z postu wyżej ;)

sharkan

Naprawde bardzo ciekawe, sadze ze jest no interesujacy format, malo zadan silowych a to wazne aby byly takie zagadkowe a nie proste jak budowa cepa np. "skok na bungie" , widac ze to program z zamyslem, fajnie , naprawde fajne by bylo gdyby byl w Polskiej TV