Riket

 • 120 odpowiedzi
 • 30395 wyświetleń
*

Offline Showmag

 • *
 • 8444
  • http://www.showmag.info
Riket
Sob, 18 Gru 2004, 16:54:05
Rozpoczęto emisję reality show "Riket"
 Sroda, 15 grudnia 2004, godzina 00:34
 
4 grudnia w Szwecji rozpoczęto emisję reality show "Rikiet" ("Królestwo"), który w całosci został zrealizowany w Polsce. Jest to pierwszy w Szwecji program z gatunku reality drama, czyli łączącego swiat realny z fantazją, dzień rzeczywisty z innym czasem. "Królestwo" było realizowane od 24 maja do 10 lipca tego roku. W sumie powstało 12 odcinków, a w grze wzięło udział 15 osób. Widowisko emitowane jest przez szwedzką telewizję SVT. Akcja programu toczyła się w zamku Grodziec na Dolnym Sląsku, który został wybrany z pomiędzy prawie dwustu zamków w wielu krajach. Początki zamku Grodziec sięgają sredniowiecza. Przez pewien okres pozostawał własnoscią rodów książęcych, w czasie wojny trzydziestoletniej znalazł się w rękach szwedzkich, oblegali go również Rosjanie i Francuzi. Na początku XX wieku i w okresie międzywojennym miesciło się w nim muzeum. Zamek położony jest na bazaltowym wzgórzu, a otaczają go równiny i lasy. To własnie tam rozegrała się fascynująca gra o władzę, którą teraz oglądać mogą widzowie.. W srodowisku dokładnie odwzorowującym realia sprzed kilku wieków, biedni stają przeciwko bogatym walcząc o honor, czesć, zasady moralne, ale również o majątek i wpływy. Piętnascioro uczestników zdecydowało się odbyć podróż w czasie- do epoki, gdy niesprawiedliwosć była codziennoscią, a władza pozostawała w rękach garstki ludzi. Królestwo stanowi odizolowany mikroswiat, a jego mieszkańcy żyją w tworzonej przez siebie cywilizacji. Przybysze pojawiający się w Królestwie nie wiedzą w jakich warunkach przyjdzie im działać i żyć. Niektórzy z nich są bogaci, inni biedni. Podlegają regułom obowiązującym w odległej przeszłosci, a w walce o władzę i pozycję, ich honor, moralnosć oraz etyka poddawane są ciężkim próbom. Tylko jeden z uczestników otrzymuje szansę władania Królestwem i podejmowania decyzji ważnych dla dalszego rozwoju sytuacji. Walka o władzę rozstrzyga się zgodnie z zasadami, które obowiązywały w odległych epokach. Zwycięża więc ten, kto nie tylko przebrnie przez wyznaczone zmagania, ale równoczesnie w najkorzystniejszy sposób potrafi sprawować władzę. Ten, kto po pokonaniu wszelkich przeszkód i konkurentów obejmie ostatecznie rządy, staje się prawowitym władcą Królestwa i zwycięzcą. Zmaganiami kieruje Mistrz Gry- Stefan Sauk, mający możliwosć wpływania i kierowania wydarzeniami. Stefan Sauk jest jednym z najbardziej wszechstronnych szwedzkich aktorów. Doskonale znany zarówno filmowej jak i telewizyjnej publicznosci. Występował w wielu programach TV, a ostatnio odniósł triumf w roli zgorzkniałego majora i weterana Haglunda w szwedzkim filmie "Hoted" ("Groba"). Publicznosć szwedzka pamięta go też z ról teatralnych na scenach Sztokholmu np. z tytułowej postaci w "Cirano de Bergerac".
 
[Grodziec.com]

*

Offline Showmag

 • *
 • 8444
  • http://www.showmag.info
Riket - na świecie
Sob, 18 Gru 2004, 23:54:32
Najazd obcokrajowców na zamek Grodziec
 Niedziela, 19 grudnia 2004, godzina 00:04
 
"Riket"- szwedzki reality show, którego akcja toczyła się w zamku Grodziec na Dolnym Sląsku, okazał się ostatnio najchętniej oglądanym programem w Szwecji. W kolejce do kręcenia w tym samym miejscu kolejnych edycji widowiska, czeka już kilka następnych stacji telewizyjnych. Zamek Grodziec koło Bolesławca przeżył już prawdziwe oblężenie latem tego roku, kiedy powstawała edycja Szedzka. Kolejny najazd czeka go wiosną, gdy przyjadą Finowie- mają kręcić własną wersję tego samego reality show. Potem w kolejce są Duńczycy i Francuzi. A szwedzkie biura podróży organizują już do Grodca wycieczki. Pierwszy odcinek historycznego reality drama "Riket", czyli "Królestwo", szwedzka telewizja wyemitowała w sobotę, 4 grudnia. Dlaczego wybrano akurat Grodziec? "Bo ma bardzo dobrą, sredniowieczną architekturę i leży na uboczu"- zachwycali się producenci. "Riket" to jedno z największych przedsięwzięć szwedzkiej telewizji, która zrealizowała min. reality show "Ekspedycja Robinson" (po którym Szwedzi masowo zaczęli odwiedzać Malezję). Akcja "Królestwa" osadzona jest w sredniowiecznej konwencji. 15 uczestników rywalizuję o władzę w królestwie. Żyją w fikcyjnym swiecie podzieleni na biednych i bogatych. Oprócz nich w programie zagrało stado zwierząt: konie, kury, gęsi, kozy, owce, swiniodziki. O widowisku informowały wszystkie media w Szwecji. Ostatni odcinek zostanie wyemitowany tuż przed swiętami. Zenon Bernacki, gospodarz i dobry duch zamku, zaciera ręce: "Szwedzi go niele odremontowali. Spodobało im się tutaj. Szukają już w okolicy następnego zamku, bo chcą robić wersję Riket sto, czy więcej lat póniej". Za ciosem poszła Dolnosląska Organizacja Turystyczna, która przygotowuje w języku angielskim i szwedzkim folder promujący najpiękniejsze zabytki regionu, CD-ROM i klip filmowy. Gmina Zagrodno wydzierżawiła Szwedom zamek na trzy lata. Co roku dostanie 100 tysięcy złotych. "To wielka szansa dla naszego regionu. Nie wolno jej zmarnować, mamy w gminie 33-procentowe bezrobocie"- przyznaje Waldemar Matoliniec, wójt gminy Zagrodno. Zwierzaki, które wypożyczono lub kupiono do reality show, wróciły do włascicieli lub trafiły do biednych rodzin. Tylko z kurami rozprawiły się lisy. Do dzis stoją na zamku drewniane makiety. Został "domek biednych" i "sauna". Kto wygrał program, zdradzić nie można. "Cii, to tajemnica handlowa. Powiem tylko, że w kolejnej wersji Riketu zagra locha Lusia"- usmiecha się Zenon Bernacki.
 
[Eliza Głowicka, Gazeta.pl]

*

Offline Showmag

 • *
 • 8444
  • http://www.showmag.info
Riket - na świecie
śro, 11 Maj 2005, 02:08:41
Walka stacji telewizyjnych o polski zamek
   

Wtorek, 10.05.2005, 23:59

Zamek w Grodcu koło Złotoryi (Dolnosląskie) przeżywa prawdziwe oblężenie zachodnich telewizji, które czekają w kolejce, aby wykorzystać grodzisko do realizacji swoich programów reality show, utrzymanych w klimacie sredniowiecza. Przygotowania takie, m.in. budowę scenografii, prowadzi już telewizja z Francji, która ma w najbliższych dniach rozpocząć zdjęcia. "Zaraz po niej swój program mają wspólnie kręcić Belgowie i Holendrzy, a taki sam zamiar zgłosiły już nam telewizje z USA i Włoch"- poinformował kasztelan zamku w Grodcu Zenon Bernacki. Wszystkie te telewizje chcą zrealizować program podobny do tego, który w ubiegłym roku nakręcili w zamku Szwedzi. Wybrali oni Grodziec sposród około 200 europejskich warowni. W rezultacie ich kilkutygodniowego pobytu, powstał program utrzymany w historycznych realiach, który wyemitowała szwedzka telewizja. "Od tamtego czasu zainteresowanie naszym zamkiem przerosło nasze najsmielsze oczekiwanie. Budowla oraz jej otoczenie tak się spodobało, że kolejne telewizje postanowiły zrobić tu programy na wzór szwedzkiego"- powiedział Bernacki. Program szwedzkiej telewizji publicznej SVT pod tytułem "Riket" ("Królestwo") opowiadał o życiu ludzi w sredniowiecznymj zamczysku. Było to połączenie reality show i dramatu, oparte na zasadzie gry strategicznej, której bohaterowie znaleli się w historycznej rzeczywistosci. W programie wzięło udział kilkanascie osób wybranych w wyniku castingu, które odbyły niezwykłą podróż w przeszłosć. Jednym z najważniejszych argumentów za wyborem XV-wiecznego Grodca był dla realizatorów ze Szwecji fakt, iż w otoczeniu zamku nie ma dużych skupisk ludzkich, a budowlę otaczają lasy. Mało widoczne są tu linie energetyczne, w pobliżu nie ma też ruchliwych traktów drogowych. "To miejsce naprawdę może uchodzić za sredniowieczne zamczysko, nietknięte cywilizacją, dlatego ogrywane tu sceny sredniowiecznych mieszkańców wyglądają autentycznie"- zauważył Bernacki.

[PAP]

*

Luxis

Riket - na świecie
Sob, 18 Cze 2005, 15:39:15
Szkoda, że narazie u nas ten reality nie powstanie... w polskich telewizjach... ale to jest dziwne, że polskie zamki, w nich są kręcone reality innych krajów, a nie ma polskiej edycji. Choć jestem pewny na 100%, że tak za 2 lata, będzie polska edycja...

*

Offline Pudelek

 • *
 • 3021
  • http://www.amazingrace.cba.pl/
Riket - na świecie
Sob, 18 Cze 2005, 20:03:20
[ Dodano: Sob 18 Cze, 2005 20:03 ]
Cytat: "Łuki"
Szkoda, że narazie u nas ten reality nie powstanie... w polskich telewizjach... ale to jest dziwne, że polskie zamki, w nich są kręcone reality innych krajów, a nie ma polskiej edycji.


Bo reality kręcone w innym kraju jest o wiele atrakcyjniejsze. Patrz Agent i Ekspedycja...

*

Offline podmark

 • *
 • 2445
Riket - na świecie
Sob, 25 Cze 2005, 10:42:28
Wiecie, jakie jaja! Francuzi, którzy brali udział w tym reality mysleli, że są w Rosji lub na Ukrainie, a wszystko prze to, że Polacy pracujący przy produkcji nie mogliu mówić po polsku, a w ostatecznosci to tylko szeptem. Pewnego dnia uczestnik powiedzial do ochroniarzy "Zdrastwujte". :ubaw:  :ubaw:  :ubaw:

*

Offline Showmag

 • *
 • 8444
  • http://www.showmag.info
Riket - na świecie
Nie, 26 Cze 2005, 00:56:00
Kolejne edycje "Riket" w polskim zamku
Sobota, 25.06.2005, 23:58

XII wieczny zamek Grodziec na Dolnym Sląsku od kilku tygodni przeżywa oblężenie zagranicznych ekip telewizyjnych. Słychać francuski, czeski, szwedzki. Polacy zacierają ręce. Najazd potrwa do końca lipca. Francuska firma producencka Glem przy współpracy Czechów i Szwedów kręci tu nowe historyczne reality drama "Korytarz w przeszłosć" dla francuskiej telewizji TF1. W czerwcu na zamek wchodzi ekipa telewizji belgijskiej. "Korytarz w przeszłosć" (oryginalny tytuł formatu to "Riket", czyli "Królestwo") osadzony jest w konwencji sredniowiecznej. To połączenie swiata realnego z fantazją. Bierze w nim udział 15 ludzi i stado zwierząt: krowy, koń, kury, kaczki, gęsi, swiniodziki, koty i szczury. Uczestnicy wyłonieni w castingu, podzieleni na biedotę i bogatych walczą o władzę na zamku. To od nich zależy, kto zostanie królem i będzie zajadał wykwintne potrawy, a kto zamieszka w kurnej chacie pod zamkiem i będzie głodował. Wydarzeniami kieruje mistrz-narrator. "Na początku uczestnicy muszą wyplątać się z pewnej opresji. Kto pierwszy, ten lepszy"- Zenon Bernacki, gospodarz zamku, kładzie palec na ustach. Kasztelan i dawny kaowiec za dużo zdradzać nie może, bo nie chce narazić się Francuzom. To, co się dzieje na planie okryte jest tajemnicą. Ten, kto zwycięży w programie zabierze 25-kilogramowy łańcuch ze złota i sporą nagrodę pieniężną. Pierwsze odcinki telewizja francuska wyemituje jesienią.

Grodziec w ubiegłym roku wygrał z ponad tysiącem innych zamków w Europie. Szwedzcy producenci, którzy jako pierwsi realizowali tu nowy gatunek reality, wybrali go, bo zachwyciła ich atmosfera i położenie. "Leży na uboczu, jest surowy i nadgryziony zębem czasu. Okazał się idealny"- cieszy się Zenon Bernacki. Szwedzki program nosi tytuł "Królestwo". W liczącej niewiele ponad 8 mln mieszkańców Szwecji, program pokazała telewizja publiczna. Cieszył się wielką popularnoscią: oglądało go 1,3 mln widzów. Licencję na reality show kupiła francuska i belgijska telewizja publiczna. "Francuzi mają zamków pod dostatkiem, a woleli przyjechać ponad tysiąc kilometrów do nas"- dziwią się mieszkańcy gminy. W Polsce na pewno jest taniej. Za wydzierżawienie zamku filmowcy zapłacono gminie 150 tysięcy złotych.

"Korytarz w przeszłosć" rozgrywa się w XIV wieku. Jest realizowany z ogromnym rozmachem. Filmowcy zwieli na zamek skrzynie z zabytkowymi, sredniowiecznymi meblami i sprzętami wypożyczonymi z muzeów we Francji i Czechach, historyczne stroje, a nawet oryginalne sredniowieczne narzędzia tortur: koła do łamania kosci, tzw. hiszpańskiego osła, buty czy kołyskę Judasza. Fosę napełnili wodą, wysypali piaskiem arenę, na której rozgrywane są turnieje. "Ich wersja programu jest dużo bardziej wystawna niż szwedzka. Stroje, uczty na zamku. Francuskie sredniowiecze było nieporównywalnie bogatsze"- ocenia Bernacki. Technicznie też jest czego pozazdroscić. Jedną ze scen: pojedynek łodzi na wodzie w pobliskich kamieniołomach, kręciło aż z 11 kamer. Szwedzi mieli ich "tylko" szesć. Mieszkańcy wsi radzą popatrzeć na zamek w nocy. Wtedy oswietla go aż 450 reflektorów. Dla "dworu" jedzenie przygotowują prawdziwi francuscy kucharze, nawet wina przywieziono z Francji. Jesli "Biedacy" mieszkający za murami zamku chcą mleko, muszą wydoić krowę. Muszą też karmić resztę zwierząt. Tych ubywa- z częscią kur i kaczek rozprawiły się już miejscowe lisy. Rok temu, gdy program kręcili Szwedzi, własnie z powodu jedzenia z reality show odpadł uczestnik grający króla. Zlitował się on nad autentycznie głodującymi "biedakami" i wyniósł im mięso, którego na dworze mieli dosć.

Kim są uczestnicy programu? Nie wiadomo. Przed zdjęciami nie znali się i nie mieli pojęcia, co będą robić. Żaden z nich nie wiedział nawet, do jakiego kraju jedzie. Na początku maja przylecieli z Paryża do Pragi, skąd każdego uczestnika z opaską na oczach wieziono samochodem do hotelu w Jeleniej Górze. Tam każdy z nich spał w osobnym pokoju, którego nie mógł opuscić. Następnego dnia przyjechali do Grodca. Polacy pracujący przy reality mają zakaz rozmawiania po polsku, mogą mówić szeptem lub na migi. "Więc niektórzy uczestnicy myslą, że są na Ukrainie, albo gdzies w Rosji. Jeden powitał raz ochroniarzy mówiąc: Zdrastwujte"- smieje się kasztelan.
Trudno podpatrzeć, jak kręcą filmowcy. Zamku strzegą wynajęci ochroniarze i kamery przemysłowe. Uczestnicy na plan zdjęciowy znajdujący się poza zamkiem, wożeni są wojskową ciężarówką szczelnie przykrytą plandeką. Przy produkcji pracuje też kilkudziesięciu Polaków: w ochronie, jako tłumacze, pomocnicy kucharzy, przy sprzątaniu. Gospodarz dwoi się i troi, by spełnić zachcianki filmowców. "Najbardziej nietypowe życzenie? Raz zamówili 500 redbuli. We Francji ten napój jest zakazany. Innym razem chcieli małych kotów do jednej ze scen. Kasztelan polecił kilku miejscowym znaleć je. Zażyczyli sobie też dziesięć szczurów hodowlanych i dwa zaskrońce. Zenon Bernacki martwi się, bo zaskrońce są u nas pod ochroną, a poprzednie, które "wystąpiły" u Szwedów, niestety, nie przeżyły. Z kolei Belgowie, którzy szykują się na zamek po ekipie francuskiej, zamówili dwa perskie koty. Zagrają koty królewskie. "Skąd ja im persy wezmę?"- martwi się kasztelan zamku. "Nikt nie pożyczy. Muszą kupić we Wrocławiu"- dodaje. W przyszłym roku na zamku własny program chcą kręcić Amerykanie. Trwają rozmowy z Włochami. Kupnem licencji od Szwedów interesują się też Rosjanie. Wójt gminy Zagrodno, na terenie której znajduje się zamek, liczy już turystów ze Skandynawii, zainteresowanych Grodcem i Dolnym Sląskiem na fali popularnosci programu "Królestwo".

[Eliza Głowicka, Gazeta.pl]

*

Offline Showmag

 • *
 • 8444
  • http://www.showmag.info
Riket - na świecie
Pon, 11 Lip 2005, 22:38:40
Rosjanie nakręcą własną wersję "Riket"
Poniedziałek, 11.07.2005, 22:35

Rosjanie, wzorem zachodnich telewizji, zamierzają zrealizować własną wersję reality show "Riket" ("Królestwo"), która będzie kręcona w sredniowiecznym zamku w Grodcu na Dolnym Sląsku- poinformował Krzysztof Maciejak, szef wydziału promocji starostwa w Złotoryi. Zaznaczył, że program ma przypominać te, które dotychczas nakręcili w Grodcu Szwedzi, Francuzi i- ostatnio- Belgowie, z tym jednak wyjątkiem, że uczestnikami rosyjskiej wersji będą osoby powszechnie znane w Rosji: aktorzy, politycy i dziennikarze. Jak powiedział Maciejak, realizację programu zaplanowano na sierpień. Już od roku zamek w Grodcu przeżywa prawdziwe oblężenie zachodnich telewizji, które wykorzystują grodzisko do realizacji programów reality shows. Grodziec został wybrany sposród około 200 europejskich warowni. Wszystkie produkcje są podobne do tej, którą jako pierwsi nakręcili Szwedzi.

[PAP]

*

Offline podmark

 • *
 • 2445
Riket - na świecie
Pon, 11 Lip 2005, 22:42:56
Rosjanie na zamku będą kręcić od 8 sierpnia do 12 wrzesnia. Czekam na polską edycję...

[ Dodano: Wto 26 Lip, 2005 10:28 ]
Rosyjska wersja będzie nosić nazwę "Imperium" i już teraz samolotami jest zwożony sprzęt telewizyjny.

*

boss01

Riket - na świecie
Wto, 26 Lip 2005, 22:23:07
Imperium z gwiazdami
(PAP, Gal/26 lipca 2005 06:13)
Rosjanie samolotami zwożą do Grodca sprzęt filmowy. ósmego sierpnia zaczną tam zdjęcia do telewizyjnego reality show - pisze "Słowo Polskie gazeta Wrocławska".

Być może na udział w programie zdecyduje się przywódca rosyjskich nacjonalistów Władymir Żyrinowski. Producenci potwierdzili, że prowadzą z nim rozmowy. Nazwiska pozostałych kandydatów wciąż trzymane są w tajemnicy.

"Imperium" zostanie wyemitowane jesienią w pierwszym programie rosyjskiej telewizji. W opartym na szwedzkiej licencji programie, popularni w Rosji dziennikarze, aktorzy i politycy będą rywalizować o władzę i pieniądze. Częsć z nich zamieszka zamku, gdzie nie braknie im niczego. Większosć będzie musiała jednak spędzić miesiąc w kurnej chacie, opiekować się zwierzętami i pracować w ogrodzie.

Ironia losu: Rosjanie wracają na zamek, który tuż po zakończeniu II wojny swiatowej podpalili biesiadujący w poniemieckiej gorzelni czerwonoarmisci. Na zabytkowych piaskowcach przy bramie wejsciowej do dzis zachowały się wypisane cyrylicą imiona rosyjskich żołnierzy, którzy stacjonowali tu w czasie stanu wojennego. Tym razem goscie zza Wschodu nie budzą niechęci, lecz nadzieję na zarobek. Telewizyjni scenografowie skupują po okolicznych wsiach archaiczne narzędzia rolnicze i przedmioty domowego użytku - dodaje gazeta.

Wkrótce 75-osobowa ekipa realizatorów zapełni miejsca w hotelach, da zarobić złotoryjskim restauratorom i sklepikarzom. Jest też dodatkowa praca dla kierowców, bo trzeba szybko przewieć do Grodca tony filmowego sprzętu, dostarczanego z Rosji samolotami. Brakuje tłumaczy - pisze "Słowo Polskie gazeta Wrocławska".

[PAP]

*

Offline podmark

 • *
 • 2445
Riket - na świecie
śro, 27 Lip 2005, 13:09:27
Na jednym z czeskich zamków Szwedzi realizują "Riket - 100 lat póżniej". Grodziec już się nie nadawał. Poszukiwano warowni w Polsce, jednakże zamczysko z Czech bardziej się nadawało.

*

Offline Showmag

 • *
 • 8444
  • http://www.showmag.info
Riket - na świecie
Czw, 28 Lip 2005, 22:10:53
oto kilka fotek z realizacji programu "Riket":
wszystkie zamieszczone tu fotografie pochodzą ze strony www.grodziec.com
więcej zdjęć znaleć można dokładnie pod tym adresem: http://www.grodziec.com/riket_foto.htm

*

Offline podmark

 • *
 • 2445
Riket - na świecie
Sob, 30 Lip 2005, 19:20:52
Niezły pomysł na swoje programy mają Belgowie i Holendrzy, otóż: te najdroższe produkcje realizują wspólnie; swoją wersją "Riketu" również się podzielili. Dobry pomysł ; nie tylko ze względu na niższe koszta, ale i uczestnicy mogą zaistnieć nie tylko w swojej ojczyżnie,ale i w innym państwie.

*

Offline Showmag

 • *
 • 8444
  • http://www.showmag.info
Riket - na świecie
Pon, 08 Sie 2005, 16:29:03
Poniżej zdjęcia zamku Grodziec w ujęciu scenografii z programu "Oberon"
Fotografie wykonał i udostępnił Krzysztof Sikora


Brama główna do zamku


Zamek Grodziec


Zamek Grodziec


Zabudowania gospodarcze


Sypialnia bogatych


Chata biednych pokryta mchem

*

Offline podmark

 • *
 • 2445
Riket - na świecie
Pon, 08 Sie 2005, 16:39:51
Od dzisiaj do 12 wrzesnia na zamku Grodziec będzie goscić ekipa rosyjska, która będzie nagrywać reality drama "IMPERIA VIP 2005". Bedzie to program podobny do szwedzkiego, tyle, że tu zamiast zwykłych ludzi,w czasie - do epoki sredniowiecza przeniesieni zostaną prawdziwe rosyjskie gwiazdy. Na razie nie są znane ich nazwiska. Jednakże jest pewne, że Mistrza Gry zagra POLAK !!!! Kim jest ?? Dlaczego własnie on ?? Ja chyba znam jego nazwisko,ale chciałbym się upewnić, czy to na pewno jest ten aktor.

[ Dodano: Pon 08 Sie, 2005 18:23 ]
Potwierdziły się moje przypuszczenia - prowadzącym "IMPERIA VIP 2005" będzie nie kto inny, jak Daniel Olbrychski !!! Zdjęcia rozpoczęły się o 17:00, a uczestników stanowi znakomite grono rosyjskich osobistosci: przywódca nacjonalistów Władimir Żyrinowski, aktor Lenia Gałubkow i wielu innych.